دوره دکتری مرمت

دوره دکتری مرمت


دکتری مرمت

طراحی و اجرای دوره دکتری مرمت ضمن فراهم نمودن امکان ادامه تحصیل برای فارغ‌التحصیلان علاقمند این رشته و سایر رشته‌های مرتبط، گامی اساسی در راه پرورش نیروی‌های متخصص مورد نیاز این رشته و توسعه ظرفیت‌های علمی کشور در این حوزه می‌باشد.
هدف اصلی گروه آموزشی مرمت، تلاش به منظور ورود به عرصه آموزش و پژوهش حفاظت و مرمت در عالی ترین سطح آن می‌باشد. دوره دکتری دوره‌ای تمام وقت و بالاترین دوره تحصیلی آموزش عالی است می‌انجامد. به طور کلی هدف اصلی از راه اندازی دوره دکتری « دکتری مرمت » که به اعطای مدرک تحصیلی مرمت به شرح زیر معرفی می‌گردد:

  1. تولید و ارتقاء سطح دانش مرتبط با حوزه مرمت، حفاظت و بهره برداری از آثار تاریخی وکمک به گسترش حوزه علم حفاظت و مرمت.
  2. تربیت مدیرانی کارآمد در مدیریت و راهبری پروژه‌های مرمت در سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و نهادهای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی کشور در این حوزه.
  3. تامین منابع انسانی مورد نیاز جهت ترویج و آموزش این رشته در سایر دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی مرتبط، در حال حاضر می‌توان شاهد تاثیر بیش از دو دهه حضور دانش آموختگان دوره دکتری معماری این دانشگاه در ارتقای سطح علمی دانشگاه های کشور بود.
  4. آشنایی با روش‌های پیشرفته تحقیق و کوشش برای نوآوری در زمینه حفاظت و مرمت ابنیه و بافت‌های تاریخی.
  5. اشاعه و صدور دانش فنی حوزه حفاظت و مرمت ابنیه و بافت‌های تاریخی به کشورهای منطقه.
  6.  رویکرد حفاظت و مرمت بافت های تاریخی مستلزم جایگزینی طرح های با ماهیت راهبردی - ساختاری به جای طرح های جامع و تفضیلی گذشته می‌باشد. در حال حاضر سیستم‌های آموزشی موجود متخصصانی با قابلیت تدوین این گونه طرح‌ها تربیت نمی‌نمایند. از این رو، تربیت متخصصان دوره دکتری مرمت می‌توانند نقش بسزایی در تدوین طرح‌های راهبردی-ساختاری مرتبط داشته باشند